Header image

Hołd dla brytyjskiej monarchii

Royal Salute Scotch Whisky

Szlachetna whisky przygotowana z myślą o rodzinie królewskiej i charakterem w pełni dopasowana do jej członków – Royal Salute Scotch. Kolekcja whisky o wyjątkowym smaku, która dzięki starannej selekcji i mieszance jednych z najrzadszych gatunków szkockiej whisky na świecie, z pewnością zaspokoi prawdziwych miłośników tego trunku. Marka została założona w 1953 roku przez cenionego przedsiębiorcę Sama Bronfman’a, a jego oryginalna mieszanka – 21 Salute Gun – została stworzona z okazji koronacji królowej Elżbiety II i osobistego uznania Bronfman’a dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Nazwa pochodzi od tradycyjnej salwy honorowej, będącej wyrazem szacunku, a która odbywa się w Tower of London tylko na specjalne okazje królewskie. Ta oryginalna mieszanka szkocka została wręcz stworzona, aby uczcić brytyjską monarchię i zawiera produkty wyłącznie najwyższej jakości.

Prestiżowa linia produktów

Firma nieprzerwanie produkuje luksusową whisky na cześć brytyjskiej historii, wykorzystując przy tym najlepsze składniki, a co za tym idzie, najlepszą dostępną whisky single malt. Ich obecna oferta zawiera mieszanki szkockiej whisky starzejącej się przez co najmniej dwadzieścia jeden lat, jednocześnie wciąż kontynuując twórczy proces zgłębiania tajników i sztuki blendowania. Mieszanka słodowa to  kombinacja ponad dwudziestu szkockich whisky single malt pochodzących ze wszystkich pięciu regionów Szkocji. Ta wyjątkowa mikstura charakteryzuje się wyraźnym, pikantnym finiszem, w połączeniu ze słodkim, kremowym smakiem, a nos wypełniony jest nutą sadowych owoców. Używać do niej można tylko najlepszych gatunków szkockiej whisky single malt, dzięki czemu zawiłości smaku są zadziwiające.

Upamiętniając zjednoczenie królestw Szkocji i Anglii, Royal Salute 32 Year Old jest połączeniem starannie dobranych destylatów typu single malt oraz tych zbożowych, o minimalnym okresie dojrzewania wynoszącym trzydzieści dwa lata. Świętując zjednoczenie w ramach jednej brytyjskiej monarchii, stworzony został blend o uderzająco gładkim i aksamitnym smaku, przypominającym pomarańczę, dojrzałe gruszki i ciasto imbirowe. Poszukując whisky będącej jeszcze poziom wyżej, napotkamy, jak nazwa wskazuje, trzydziestoośmioletnią Royal Salute 38 Year Old – Stone of Destiny. Alkohol ten, swoją unikalną formułę zawdzięcza dostępowi do specjalnego skarbca destylarni, a nazwany jest na cześć legendarnego kamienia koronacyjnego używanego przez starożytnych szkockich królów. Tak długi proces starzenia wszystkich single malt’ów używanych do tej whisky, powoduje, że jej smak jest zdecydowanie korzenny i kwiatowy, długotrwale pozostający w naszych ustach.

Ostatnim, wśród kluczowych produktów z gamy Royal Salute, jest 62 Gun Salute, będący ważnym jej elementem i wyrazem największego uznania dla brytyjskich tradycji. Ta starannie dobrana mieszanka rzadkiej whisky tworzy dopracowany, niesamowicie złożony blend. Aromatyczny zapach z nutą dymu unosi się nad długim i pełnym finiszem, a intensywne nuty pomarańczy perfekcyjnie łączą się z głębokim smakiem orzecha i dębu. Nos pozostaje ciepły, z wyczuwalną ciemną czekoladą, cynamonem i dojrzałymi śliwkami.

Dzisiejsza destylarnia

Obecnie, stanowisko master blender’a Royal Salute i dyrektora odpowiedzialnego za proces blendowania w domu whisky Chivas Brothers piastuje Sandy Hyslop. Nadzoruje on nie tylko poszczególne etapy tworzenia produktu w destylarni Strathisla, ale przede wszystkim finalny smak marki. Celem jest zawsze uzyskanie pełnego, okrągłego i bogatego smaku przywołującego ekstrawagancję na najwyższym poziomie. Produkty Royal Salute nie są zwykłą, codzienną whisky. To efektownie łączone rzadkie destylaty stworzone tak, aby królewską sławę czcić wyłącznie luksusową whisky. Intencją jest uchwycenie wyjątkowego momentu historii, dumy i bogactwa w każdej części tej whisky, służącej delektowaniu się i celebrowaniu z rozmachem. W końcu ta prestiżowa marka szkockiej whisky stworzyła jedne z najlepszych alkoholi na świecie.