Szpitale oraz inne obiekty wspierające system ochrony zdrowia nigdy dotąd nie były wystawione na tak dużą próbę jak teraz. Z dnia na dzień, sytuacja w walce z epidemią koronawirusa dynamicznie zmienia się na całym świecie, a wszyscy lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki czy farmaceuci są na wagę złota. Każdego dnia, mając styczność z chorymi pacjentami, są narażeni na kontakt z chorobotwórczym wirusem, dlatego też ich praca wymaga specjalnego wyposażenia medycznego.
SZPITALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Pracownicy medyczni stanowiący pierwszą linię na polu walki z pandemią, są szczególnie narażeni na infekcje. Aby temu zapobiec, wymaga się od nich szczególnej ostrożności oraz przestrzegania wszelkich procedur mających na celu zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem. Odpowiedzialność w ich przypadku nie wpływa tym razem tylko na indywidualną ochronę zdrowia, ale również bezpieczeństwo innych pacjentów oraz całego zespołu medycznego, będącego obecnie naszym najważniejszym fundamentem.
RODZAJE WYPOSAŻENIA I ŚRODKÓW OCHRONY
Jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia medycznego są jednorazowe rękawiczki (lateksowe, winylowe bądź nitrylowe), a także jednorazowe maski chirurgiczne. Dłonie będące najczęstszym nośnikiem drobnoustrojów i zarazków powinny być zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z innymi ludźmi lub dotykanymi powierzchniami. W przypadku kontaktu rąk bez jednorazowych rękawiczek, należy za każdym razem użyć produktów dezynfekujących, jak spray, płyn lub żel do dezynfekcji rąk. Dezynfekcja rąk powinna nastąpić również po usunięciu jednorazowych rękawiczek. Konieczne jest, aby stosowany preparat był z alkoholem, który to skutecznie niszczy wirusy i bakterie.
Nie oznacza to jednak, że ochronna maska na twarz i rękawiczki wystarczą do pełnej ochrony. Podczas kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem (bądź podejrzeniem zakażenia) stosuje się specjalną odzież jednorazową jak kombinezony ochronne, a także gogle medyczne, jednorazowe czepki czy medyczne ochraniacze na obuwie. Niekiedy maski chirurgiczne zastępuje się również maskami KN95 / N95, które bezpośrednio przylegają do twarzy i cechują się wysokim stopniem filtracji.
Dzięki stosowaniu odzieży ochronnej oraz przestrzeganiu restrykcyjnych zasad dotyczących higieny osobistej, możliwe jest zredukowanie ryzyka podczas pracy personelu medycznego, a jednocześnie zapewnienie ciągłości w usługach medycznych oferowanych przez nasz system ochrony zdrowia. Ze względu na ograniczone zasoby wyrobów medycznych oraz ich niepewne źródło pochodzenia, warto upewnić się, że wyroby te posiadają niezbędne certyfikaty.
Treść artykułu ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, a wszelkie informacje udostępniane są w celach edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej konsultacji medycznej udzielanej przez lekarza lub instytucję oferującą usługi zdrowotne.