Header image

Prawidłowe mycie rąk, czyli powrót do przedszkola

prawidłowe mycie rąk

Zasady higieny osobistej oraz instrukcje, jak dokładnie myć ręce, przekazywane są już dzieciom w przedszkolu, a mimo to, wielu dorosłym wciąż należy o tym przypominać, szczególnie w czasie epidemii i zwiększonego ryzyka zachorowań dla infekcji wirusowych. Jak często myć ręce i co zrobić kiedy nie mamy dostępu do wody?

Jak i kiedy prawidłowo myć ręce?
  • Opłucz ręce pod bieżącą wodą, a następnie nanieś mydło.
  • Pocieraj dłonie o siebie tak, aby wytworzyć pianę. Pamiętaj o zewnętrznych częściach dłoni, a także nadgarstkach. Ważne, aby nie pominąć miejsc pomiędzy palcami i wokół paznokci.
  • Powtórz czynność kilka razy, a następnie spłucz ręce pod bieżącą wodą.
  • Osusz ręce czystym ręcznikiem papierowym lub osusz je powietrzem. W miejscach publicznych unikaj dotykania kranu, drzwi lub ich klamek, aby nie dopuścić do ponownego zanieczyszczenia.

Czynność mycia rąk powinna być regularnie powtarzana po przyjściu do domu, po korzystaniu z toalety, przed jedzeniem, ale także przed i po przygotowaniu posiłków. Dodatkowo, jeśli mamy kaszel lub kichamy zakrywając usta i nos rękoma, również powinniśmy za każdym razem umyć ręce. Higiena rąk jest szczególnie ważna w miejscach publicznych, gdzie mnóstwo osób dotyka te same przedmioty jak przyciski do wind, poręcze czy klamki.

Higiena dłoni bez wody i mydła

W niektórych momentach, kiedy nie zawsze mamy dostęp do wody, warto skorzystać z gotowych produktów do dezynfekcji rąk, jak płyn, żel czy spray. Aby dezynfekcja była skuteczna, należy zwrócić uwagę, czy preparat zawiera alkohol w składzie. Te produkty, które zawierają min. 75% alkoholu, uznawane są za skuteczne, pod warunkiem zachowania precyzji w rozprowadzeniu płynu bądź żelu na całą powierzchnię rąk i pozostawienie go do momentu całkowitego wyschnięcia.

Żel bądź płyn do dezynfekcji rąk z powodzeniem można używać również do czyszczenia telefonu, klamek drzwi lub innych przedmiotów, które gromadzą zarazki i wirusy. Producenci środków do dezynfekcji już dawno wyszli na przeciw konsumentom, a w sprzedaży dostępne są preparaty w małych pojemnościach, które z łatwością można schować do torebki lub nawet kieszeni.

Zdaniem wielu osób, mycie rąk jest jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Pamiętajmy zatem, że regularna i prawidłowa dezynfekcja dłoni jest kluczowa wobec podstawowych zasad higieny osobistej, a sama profilaktyka znacznie łatwiejsza od późniejszego leczenia.


Treść artykułu ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, a wszelkie informacje udostępniane są w celach edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej konsultacji medycznej udzielanej przez lekarza lub instytucję oferującą usługi zdrowotne.