Header image

Whiskey czy Whisky, burbon czy szkocka? – wszystko co musisz wiedzieć

whiskey z lodem
Czym różni się Whiskey i Whisky?

Podczas zwykłej rozmowy ze znajomymi o tym alkoholu problem praktycznie nie istnieje, gdyż oba słowa wymawia się tak samo. Problem pojawia się kiedy musimy to zapisać i stajemy przed dylematem jak dobrze napisać nazwę tego trunku. Jak najłatwiej rozróżnić te dwa typy? Sekret tkwi w miejscu produkcji.
Whisky – to alkohol produkowany w Szkocji oraz Kanadzie i Japonii. Dodatkowo whisky ma bardziej torfowy smak od whiskey – powinna być dwukrotnie destylowana i leżeć w dębowych beczkach minimum trzy lata.
Whiskey – to alkohol produkowany głównie w USA i Irlandii. Amerykanie produkują whiskey z kukurydzy, zaś Irlandczycy z jęczmiennego słodu.
Zarazem whiskey jak i whisky zdecydowanie nadają się jako alkohol na prezent, a z najbardziej popularnych whisky możemy wymienić szkockiego Chivasa.

Chivas Regal został okrzyknięty “pierwszym luksusowym szkockim blendem” przeznaczonym dla wyższych sfer. Chivas charakteryzuje się łagodnym aromatem z wyczuwalnym kremem waniliowym, toffi, bananami, jabłkami i maślanymi croissantami. W smaku da się zauważyć takie nuty jak wanilia, mleczna krówka, miód, słodkie płatki zbożowe, pieczone jabłka, goryczka dębu.

Jako kolejny doskonały przykład whiskey możemy wyróżnić Jamesona. Jameson jest liderem sprzedaży wśród whiskey pochodzenia irlandzkiego. Starzony głównie w beczkach z amerykańskiego dębu. Jameson charakteryzuje się aromatem gruszki, jabłka, śliwki, wanilii, siana i dębu. W smaku wyczuwalne są płatki zbożowe, karmel, budyń waniliowy, kakao, trawa cytrynowa i dąb.

Burbon czy szkocka? Na czym polega różnica?

Między tymi dwoma gatunkami występuje podstawowa różnica, polegająca na procesie destylacji. Burbon jest to amerykańska odmiana whiskey, w której zawartość kukurydzy wynosi minimalnie 51%. Zwykle jest to 70%, podczas gdy pozostałe zboża to słód jęczmienny oraz pszenica lub żyto. Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma trunkami jest czas leżakowania. Szkocka whisky leżakuje trzy lata. Dla amerykańskiego burbona czas leżakowania jest krótszy, a wynika to z wyższej temperatury maksymalnej i większej amplitudy temperatur.

whiskey wlewana do szklanki
Alkohol na prezent

Whisky i burbon to również świetna baza lub wykończenie dla innych koktajli. Pewnie nie raz słyszałeś o alkoholu który leżakował w beczce po Burbonie czy Szkockiej lub zawierają je w swoim składzie. Jednym z nowych alkoholi które niedawno pojawiły się na rynku jest Jumping Goat. W jednym z dwóch swoich wariantów ten wyjątkowy likier kawowy bazuje właśnie na szkockiej whisky. Zaskoczy on swoim smakiem i będzie prezentem dla nie jednego fana whisky i kawy. Poruszając temat alkoholu na prezent chcemy zwrócić uwagę na absolutną nowość na rynku – Pampelle Aperitif. A zatem co to za alkohol i dlaczego tak bardzo go polecamy?
Pampelle Aperitif powstaje z dojrzewających w słońcu Korsyki czerwonych grejpfrutów Ruby Star. Produkt ten zdecydowanie należy do grupy alkoholi premium. Smakosze z całego świata zachwycają się smakiem tego trunku. Pampelle na polski rynek został wprowadzony dopiero w styczniu 2022 r. i jest nowością na rynku ekskluzywnych napojów alkoholowych. Pampelle ma bardzo niską zawartość cukru, a w smaku wyczuwalna jest wyraźna nutka goryczy. Produkt jest całkowicie bezglutenowy i przyjazny dla wegan. Polski rynek wzbogacił się dzięki niemu o nietuzinkowy, lekko orzeźwiający, przywodzący skojarzenia z beztroskim klimatem trunek.

A dla fanów nietuzinkowych smaków o większej zawartości alkoholu, naturalnych smaków i aromatów doskonałym rozwiązaniem będzie Portofino Dry Gin. Włoski gin w którym smak bazowego jałowca przeplata się ze świeżością ziół i cytrusów.

Gdzie można kupić Pampelle Aperitif?

W zakresie dystrybucji, sprzedaży hurtowej i detalicznej na terenie całej Polski zachęcamy do nawiązania współpracy z hurtownią alkoholi Crimston.
Crimston zajmuje się dystrybucją napojów alkoholowych i bezalkoholowych i jest w stanie pokryć zapotrzebowania klienta zarówno na małe jak i duże zamówienia. Firma dokonuje dogłębnej identyfikacji potrzeb klienta. Gwarantuje usługi na najwyższym poziomie. Firma posiada w ofercie sprzedaż B2B i B2C. A co to jest sprzedaż sprzedaż B2B i B2C? System B2B opiera się na relacjach handlowych między firmami i dotyczy kilku lub kilkuset klientów biznesowych. System B2C obsługuje klientów indywidualnych, najczęściej za pomocą sklepów internetowych.
Gdzie można wypróbować nowości? Do poznawania nowych smaków najlepiej udać się w miejsce pasujące do klimatu spożywanego drinka. Idealny do tego będzie level 27 rooftop, w którym spotyka się piękny widok i świetnie przygotowane koktajle. Szczególnie polecamy wypróbować Pampelle Spritz, gin z tonikiem na bazie doskonałego włoskiego Portofino czy pobudzające Espresso Martini x Jumping Goat.