Header image

Różnice między Cavą, Prosecco i szampanem

szampan, cava czy prosecco

Ciężko zdecydować, który alkohol z tej trójki powinno się wybrać na wyjątkowy wieczór – szampan, Prosecco czy Cava? Cała tajemnica ukrywa się w Twoich preferencjach. Natomiast jedno jest pewne – wraz z wystrzałem korka, rozpoczyna się często czas dobrej zabawy oraz celebracji sukcesów. Warto się więc chwilę pochylić nad wyborem, a żeby ułatwić to zadanie, postaramy się o przedstawienie kilku różnic.

Hiszpania vs. Francja

Na pierwszy strzał pójdzie hiszpańska Cava. To wino musujące, które w przeciwieństwie do szampana, jest dopuszczone do użytku jak najszybciej po osiągnięciu dojrzałości, by zostało możliwie szybko wypite. Prawo do używania jego nazwy mają tylko ci producenci, którzy potrafią uszanować standardy w procesie jego produkcji. W odróżnieniu do Cavy, francuski szampan G.H. Mumm, leżakuje przez wiele miesięcy, by później móc trafić w ręce fanów, których zebrał na całym świecie. Jest to klasyk, starzejący się 20 miesięcy we francuskich piwnicach. Słynna, czerwona wstążka sprawiła, że G.H. Mumm stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych szampanów na świecie.

Dom Pérignon, chociaż zestawiony jako drugi, zasługuje równie silnie na uwagę. Nazwę nadano mu na cześć benedyktyńskiego mnicha, którego często mylnie uważa się za jego wynalazcę. Chociaż tak nie było, zapoczątkował on na pewno kilka metod jego produkcji, które są używane aż do dziś. Dom Pérignon jest szampanem typu vintage, co oznacza, że wszystkie winogrona, których używa się do jego produkcji, są z tego samego roku. Jeśli zdarzają się słabe zbiory, rocznik nie trafia na rynek. Jego sława sprawia, że to idealny alkohol na prezent.

Na przedstawienie zasługuje również Perrier-Jouët. Myślimy, że również śmiało może zagościć w domu u Twojego przyjaciela. Jeśli jesteście fanami owoców morza, będziecie zachwyceni, jak to dobrze razem smakuje. Perrier-Jouët jako alkohol na prezent będzie świetnym pomysłem, jeśli w bonusie dorzuci się ciekawostkę, że gości on na dworach królewskich, m.in. w Monako. Wszystkie te cuda gwarantuje hurtownia alkoholi Crimston, która w swej ofercie posiada alkohole premium. Swoją ofertę kieruje do najbardziej wymagających odbiorców, specjalizując się zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej.

kieliszki prosecco
Szampan vs. Prosecco

Dobre Prosecco, czy też Cava, z pewnością mają niejednego fana. Nie jest tak, że wszystko, co tańsze od szampana, jest niegodne polecenia, natomiast na pewno nie można powiedzieć, że jego cena wynika tylko i wyłącznie z renomy. Smaki tych alkoholi różnią się od siebie po to, by nauczyć się doceniać każdy z nich na swój sposób. Prosecco jest raczej kwiatowe, cytrusowe, czasem z nutką wanilii. Szampan smakuje migdałem, ale też skórką pomarańczy. Smak jest główną różnicą miedzy nimi, oprócz oczywiście ceny i miejsca produkcji. Oryginalny szampan pochodzi bowiem z Szampanii lub kilku innych rejonów Francji. Gwarantem sukcesu jest natomiast specjalna metoda jego fermentacji, której konsekwencją jest powstanie naturalnych bąbelków, które są tak znane na całym świecie. Jeśli drugą fermentację przeprowadzi się w kadziach, a nie tak jak jest to stosowane w przypadku szampana w zakorkowanej butelce – powstanie Prosseco.

Wakacje cały rok

Te trzy słowa można zastąpić jednym – Pampelle. Alkohol, na bazie którego uzyskamy Pampelle Spritz, kojarzy się tylko i wyłącznie z hasłem „Summertime, Anytime”. To premium aperitif pochodzący z Francji, który poddawany jest wieloetapowej destylacji. Ma słodko-gorzki smak, uzyskany za sprawą czerwonych grejpfrutów z dodatkiem botanicznej mieszanki oraz cytrusów. Świetnym wyborem będzie również gin Portofino o delikatnie jałowcowym smaku przebijającym się wśród botanicznych smaków i aromatów. Niezależnie od wybory oba to doskonale będą komponować się z bąbelkami. Hurtownia alkoholi Crimston wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta, dlatego jeśli uznasz, że wystarczy Ci korsykańskiego słońca i jego grejpfrutowego aperitivo, może zechcesz uchwycić esencję prawdziwej figi. Kiedy sięgniesz po Esprit de Figues, nie będziesz mieć wątpliwości, że jeśli drinki, to tylko na wysokiej klasy produktach. Esprit de Figues, jak i inne wyżej przedstawione alkohole, sprawdzą się znakomicie w przyrządzaniu nieziemskich i wyrafinowanych drinków. Sięgnij po Esprit de Figues, Pampelle lub Portofino, a później rozważ opcję współpracy. To trzeba poczuć!