Temat, który nie znika z ust oraz nagłówków gazet i portal internetowych. Charakterystyczną dla współczesnych mediów oraz samego wirusa cechą jest prędkość rozprzestrzeniania się informacji, a w przypadku wirusa – cząsteczek drobnoustrojów wywołujących stany zakaźne. Jeszcze do niedawna, wydawać by się mogło, że z problemem koronawirusa zmagają się tylko Chiny, a zaledwie kilka tygodni później, świat pochłonęła globalna epidemia, a my sami staliśmy się ofiarami jej wciąż nieznanej siły i skutków choroby Covid-19.
PANDEMIA WIRUSA – DLACZEGO NIE MOŻNA JEJ LEKCEWAŻYĆ?
Infekcje wirusowe przenoszone drogą kropelkową potrafią w szybkim tempie doprowadzić do ogromnego przyrostu liczby osób zarażonych. W przypadku koronawirusa, szacuje się, że jedna osoba zarazić może dwie lub trzy osoby, a jednocześnie istnieje prawdopodobieństwo, że część społeczeństwa może przejść chorobę bezobjawowo, co tym bardziej utrudnia faktyczną ocenę stopnia zagrożenia i wartości statystycznych.
Wydawać by się mogło, że większości z nas nie grozi nic poważnego, a jednak instytucje rządowe apelują o rozsądek i odpowiedzialność społeczną. Mieszkańcy samodzielnie podemują próby edukowania społeczeństwa prosząc innych o zmianę nastawienia, tak aby indywidualizm lub skrajny egoizm, został zamieniony na empatię i troskę o innych, co zaowocowało obecnie jednym z najpopularniejszych haseł w internecie: “Zostań w domu” (bądź też w formie hashtagu #zostanwdomu).
GRUPA WYSOKIEGO RYZYKA I OBJAWY ZAKAŻENIA
Dane statystyczne podają, że choroba spowodowana koronawirusem SARS-Cov-2 najczęściej objawia się gorączką, kaszlem i dusznościami, ale także bólami mięśni i osłabieniem całego organizmu. Choć w tym momencie ciężko zdefiniować dokładny odsetek osób z najcięższym przebiegiem choroby, wartość tę określa się jako 15-20%, a w przypadku około 2-3% osób chorych dochodzi do zgonów. Obecna sytuacja we Włoszech pokazuje jednak, że liczba ta może sięgać nawet 10%, co w przeliczeniu na 1 milion populacji daje 113 zgonów (podczas gdy w Chinach obecnie na 1 milion przypadają “tylko” 2 zgony).
Najbardziej narażone są oczywiście osoby starsze, których system immunologiczny może mieć trudności w walce z nowym wirusem. Dodatkowe schorzenia czy choroby również mogą wpływać na stan zdrowia pacjenta. Media wciąż donoszą o nowych przypadkach zakażeń występujących u osób wieku średnim, jak również nastolatków, a nawet niemowląt. Nasuwają się wątpliwości, czy w dzisiejszych czasach, odporność każdego młodego organizmu jest przygotowana na walkę z nieznanym wirusem?
ZALECENIA MINISTERSTWA ZDROWIA
Mimo, że dla części społeczeństwa to żadna nowość, garstka oczywistych, ale skutecznych działań, może uchronić nas od czarnego scenariusza rozwoju wszechobecnego koronawirusa. Korzystając ze sprawdzonych źródeł informacji podawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia, zaleca się:
- Częste mycie rąk – w przypadku braku dostępu do mydła i wody, skorzystać można z antybakteryjnych i antywirusowych płynów lub żeli na bazie alkoholu (min. 60%);
- Ograniczenie dotykania ust, nosa i oczu dłońmi, które często są głównym nośnikiem zanieczyszczeń i drobnoustrojów;
- Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania – najprostsza bariera mechaniczna w postaci chusteczki czy zgiętego łokcia zapobiega dalszemu przenoszeniu się zarazków i wirusów, wygodniejszym zastosowaniem mogą być też jednorazowe maski ochronne;
- Zachowanie bezpiecznej odległości min. 1 metr, w szczególności od osób, które mają kaszel, gorączkę lub katar;
- Konsultacje z pomocą medyczną, najlepiej drogą telefoniczną lub elektroniczną, w przypadku wystąpienia objawów infekcji wirusowych – wizyta w przychodni lub szpitalu może narazić innych na zakażenie wirusem;
- Odbycie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny poprzez osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną lub w ostatnim czasie przebywały za granicą.
Pomimo ogromnej ilości informacji napływających z różnych źródeł, najważniejsze jest aby zachować spokój i rozsądek. Dla wielu z nas, globalna epidemia jest nowością, a przymusowe “wakacje” od normalnego życia pełnego pośpiechu i braku znaczących ograniczeń, stanowią niełatwy do zaakceptowania obrót sytuacji. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność zbiorowa opiera się na naszych pojedynczych czynach, a konsekwencje wynikające z lekkomyślnego podejścia, poniesie nikt inny, jak my sami.
Aby śledzić na bieżąco wszelkie informacje oraz zalecenia dotyczące koronawirusa, kliknij tutaj i sprawdź oficjalną stronę serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.
Treść artykułu ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, a wszelkie informacje udostępniane są w celach edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej konsultacji medycznej udzielanej przez lekarza lub instytucję oferującą usługi zdrowotne.