Historia alkoholu jest prawie tak długa, jak dzieje ludzkości. Alkohol od dawna towarzyszy nam podczas ważnych wydarzeń i uroczystości. Na przestrzeni lat zmienił się sposób jego otrzymywania. Aktualnie mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o rodzaje i smaki napojów procentowych. Alkohole premium to teraz popularny pomysł na prezent. Najnowsze propozycje trunków wraz z dedykowanym do nich szkłem ma w swojej ofercie sklep z alkoholem online – Crimston.
Jak wygląda proces tworzenia alkoholu?
Alkohole w tym alkohole premium mogą być produkowane z różnych surowców. Do najpopularniejszych należą: ziemniaki, jęczmień, pszenica, żyto, trzcina cukrowa i winogrona. Rodzaj produktu determinuje rodzaj otrzymanego trunku. Proces tworzenia alkoholu dzieli się na trzy główne etapy: fermentacja, warzenie i destylacja.
W pierwszym etapie wybrany surowiec jest wsypywany do urządzenia ciśnieniowego (parnika), a następnie zalewany wodą. Ustawiane jest odpowiednie ciśnienie, w którym surowiec wchłania wodę i pęcznieje. Zajmuje to około godziny. Następuje eksplozja kryształków skrobi, które w kolejnych etapach należy rozdrobnić jeszcze bardziej. W tym celu, w temperaturze 90 °C, dodaje się specjalny enzym. Następnie w procesie schładzania (około 60 °C) uzyskiwane są dwucukry. Cały proces zmierza do wytworzenia glukozy. Gdy glukoza zostanie uzyskana, pojawiają się drożdże, które wytwarzają alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Muszą mieć do tego odpowiednie warunki: azot, fosfor, temperaturę około 35 °C i odpowiednią gęstość zacieru. Surowiec jest schładzany do temperatury odpowiedniej dla fermentacji. Całość zostaje przepompowana do kadzi, w której zachodzi fermentacja. Trwa ona około 3 dni. Proces jest pod stałą kontrolą. Ostatnim etapem jest destylacja – polega ona na skraplaniu pary wrzącej cieczy. Dzięki temu następuje rozdzielanie substancji. Uzyskuje się czysty alkohol, bez produktów ubocznych.
Proces tworzenia alkoholu kiedyś, a dziś
Pierwsze wzmianki o alkoholu pochodzą z Mezopotamii (około 4000 r. p.n.e.). Z Mezopotamii alkohol trafił do Egiptu. Każda starożytna cywilizacja miała swój przepis na produkcję alkoholu. Pierwszej destylacji dokonano w Grecji. Z Grecji alkohol trafił do Rzymu, a później na dalsze tereny współczesnej Europy. Pierwszy spirytus otrzymano w XI wieku we Włoszech. W średniowieczu picie alkoholu było bezpieczniejsze niż picie wody, która była wtedy mocno zanieczyszczona. Doceniano też jego właściwości lecznicze. W tym czasie na świecie powstało wiele rodzajów alkoholu charakterystycznych dla regionów, w których były produkowane. Do tych trunków należą między innymi tequila, rum, grappa, koniak, whisky i wódka. W XVI wieku alkohol zaczęto pić typowo dla przyjemności.
Pierwsze metody uzyskiwania alkoholu były dość prymitywne. Długo korzystano z zestawów glinianych i szklanych naczyń. Przez lata proces produkcji alkoholu stawał się coraz bardziej złożony. Zaczęto też projektować bardziej wyrafinowane urządzenia. Obecnie produkcja alkoholu ma miejsce w wyspecjalizowanych zakładach, dysponujących zaawansowaną technologią, która umożliwia produkcję alkoholu na dużą skalę.
Czym jest alkohol kraftowy?
Alkohol kraftowy powstaje na podstawie specjalnych, tradycyjnych receptur. Jest produkowany na małą skalę, często w lokalnych, niekomercyjnych zakładach. Jest on bardziej prestiżowy i wyrafinowany ze względu na użycie oryginalnych połączeń składników. Produkty są starannie wyselekcjonowane i najlepszej możliwej jakości.
Alkoholowe trio nowych czasów
Nowe gwiazdy wśród szlachetnych trunków, to Portofino, Pampelle oraz Jumping Goat. Każdy z nich posiada zupełnie inny smak i aromat, jednakże wszystkie bezapelacyjnie podbiły serca i podniebienia nawet największych koneserów. Możesz je mieszać z innymi alkoholami, a także syropami, owocami i przyprawami – liczba kombinacji jest nieskończona.
Portofino Gin to kompozycja złożona aż z 21 składników. Wszystkie są pozyskiwane ręcznie z lokalnych upraw. Gin powstaje w niewielkiej destylarni, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością.
Pampelle jest otrzymywany z czerwonych grejpfrutów, dojrzewających na słonecznej Korsyce. Swój rubinowy kolor zawdzięcza starannie wyselekcjonowanym owocom i złożonemu procesowi ich obróbki.
Jumping Goat to uznany na świecie likier kawowy. Jest wytwarzany z wysokiej jakości prażonych ziaren kawowca. W 100 ml zawiera aż 55-60 mg kofeiny – postawi Cię na nogi lepiej niż jakikolwiek energetyk. Dla przykładu Redbull zawiera 30 mg kofeiny w 100 ml.
Prestiżowe konkursy i wyróżnienia
Na świecie co roku odbywają się prestiżowe konkursy dla napojów wysokoprocentowych. Biorą w nich udział wszystkie rodzaje alkoholu. Najbardziej popularne kategorie, to piwo, wino, wódka i whisky. Istnieje kilka kryteriów, które musi spełnić konkursowy napój, jednakże najważniejszy jest smak. W jury zasiadają najbardziej wyrafinowani koneserzy. Próbują oni alkoholu w ciemno, nie posiadając wcześniej informacji na temat składu i producenta. Ocena jurorów ma ogromne znaczenie zarówno dla dystrybutorów, jak i pojedynczych klientów. Jedni i drudzy często biorą ją pod uwagę przy zakupie alkoholu.
Jak kupić alkohole premium?
Najwygodniej jest złożyć zamówienie na stronie Crimston. Sklep z alkoholem online sprawnie zrealizuje każde Twoje zamówienie – od jednej butelki do zaopatrzenia restauracji lub baru. Oprócz Portofino, Pampelle i Jumping Goat, na stronie Crimston znajdziesz mnóstwo innych propozycji, których koniecznie musisz spróbować. Większość z nich to alkohole, które mogą pochwalić się licznymi certyfikatami i wyróżnieniami w konkursach. Alkohole premium możesz zamówić razem z brandowym szkłem. Pięknie zapakowany zestaw to idealny pomysł na prezent. Sklep z alkoholem online zaopatrzy Cię w potrzebne produkty i dostarczy je pod wskazany adres.
Przez lata techniki produkcji alkoholu ewoluowały, żebyś mógł cieszyć się wyrafinowanym smakiem ulubionych trunków w zaciszu własnego domu. Bogaty wybór propozycji znajdziesz u lidera dystrybucji alkoholu, firmy Crimston. Wielokrotnie wyróżniane trunki zachwycą Cię swoim smakiem to również świetny pomysł na prezent i gwarantujemy, że na jednej butelce się nie skończy!