Header image

Maski ochronne podczas epidemii – która zapewni najlepszą ochronę?

maski ochronne podczas epidemii

Wyposażenie medyczne, które dotychczas kojarzyło nam się wyłącznie ze służbą zdrowia, w ostatnich tygodniach stało się atrybutem znacznej grupy społecznej. Wzrost zainteresowania zakupem takich przedmiotów jak maski ochronne jest bezpośrednio powiązany z wybuchem epidemii wirusa SARS-Cov-2, który rozprzestrzeniając się po kolejnych zakątkach całego świata, włączając w to Europę, sieje prawdziwe spustoszenie wśród magazynowych półek producentów m.in. wyżej wspomnianych ochronnych masek na twarz.

RODZAJE MASEK ORAZ ICH ZASTOSOWANIE

Najbardziej popularnym rodzajem maski jest jednorazowa maska chirurgiczna, wykonana najczęściej w formie 3-warstwowej struktury włókniny polipropylenowej. Wykorzystywana najczęściej podczas zabiegów chirurgicznych, jednakże z powodzeniem stosowana również jako maska medyczna antywirusowa, umożliwiająca zwalczanie rozwoju infekcji lub chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Z uwagi na niski opór oddechowy i miękkie warstwy powierzchniowe, maski te mogą być przeznaczone do użytku codziennego, również w pomieszczeniach zamkniętych.

Innym rodzajem wśród masek dostępnych na rynku jest filtrująca maska przeciwpyłowa, która w zależności od stopnia filtracji posiada oznaczenie FFP1, FFP2, FFP3 lub KN90 (N90), KN95 (N95), KN100 (N100), a sposób oznaczenia zależy od miejsca produkcji i ich certyfikacji. W przypadku ochrony przed szkodliwymi substancjami, takimi jak pyły, wirusy czy inne źródła infekcji, maska FFP2 / KN95 posiada warstwy filtrujące o dostatecznie dużej gęstości, niwelujące ryzyko przedostania się szkodliwych i chorobotwórczych cząstek. Filtr ten zatrzymuje aż 95% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, których wielkość często nie przekracza 0,5 mikrometra.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Należy pamiętać, że aby maska mogła poprawnie spełniać swoją funkcję protekcyjną dla naszego układu oddechowego, konieczne jest przestrzeganie instrukcji dotyczącej poprawnego zakładania oraz zdejmowania maski, jak również, w przypadku masek jednorazowych, stosowanie ich tylko jednokrotnie oraz jedynie podczas czynności narażających nasz organizm na styczność z drobnoustrojami.

Wątpliwości dotyczące noszenia masek przez osoby zdrowe podzieliły grono odbiorców na ich przeciwników i zwolenników. Pozostawiając wybór każdemu z nich, istnieje mimo wszystko sporo argumentów potwierdzających skuteczność powyższych wyrobów medycznych. W obecnej, ulegającej ciągłemu pogorszeniu, sytuacji związanej z walką z koronawirusem, wszelkie metody wspomagające spowolnienie procesu rozprzestrzeniania się wirusa, mogą być kluczowe. Profilaktyka od dawna postrzegana była w opinii publicznej za właściwą i jak najbardziej konieczną, czego przykładem mogą być kraje azjatyckie, stosujące tego typu rozwiązania już o wiele wcześniej przed wybuchem epidemii.


Treść artykułu ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, a wszelkie informacje udostępniane są w celach edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej konsultacji medycznej udzielanej przez lekarza lub instytucję oferującą usługi zdrowotne.